הרוצח הישראלי מתאילנד ימשיך לרצות עונשו בארץ?

אתר החדשות וואלה! פרסם בתאריך 16.5.2013 טור פרשנות של עו"ד עפר ברטל בעקבות פרסום פרשיית הרוצח הישראלי מתיאלנד שביתר את גופת גרושתו, והרי הוא לפניכם (לינק, למקור):

אלי כהן, שביתר את גופת גרושתו, נידון למאסר עולם אך שוחרר לאחר שמונה שנים בלבד. אמנם לא ניתן לערוך לו משפט חוזר, אך החוק הפלילי הישראלי מציע פתרון יצירתי. פרשנות

כך ציווה אותנו ספר הספרים:

"וְאִישׁ, כִּי יַכֶּה כָּל-נֶפֶשׁ אָדָם, מוֹת יוּמָת. וּמַכֵּה נֶפֶשׁ בְּהֵמָה יְשַׁלְּמֶנָּה, נֶפֶשׁ תַּחַת נָפֶש. וְאִישׁ, כִּי-יִתֵּן מוּם בַּעֲמִיתוֹ, כַּאֲשֶׁר עָשָׂה כֵּן יֵעָשֶׂה לּוֹ. שֶׁבֶר תַּחַת שֶׁבֶר, עַיִן תַּחַת עַיִן, שֵׁן תַּחַת שֵׁן, כַּאֲשֶׁר יִתֵּן מוּם בָּאָדָם, כֵּן יִנָּתֶן בּוֹ." (ויקרא כ"ד י"ז-כ)

למרות שכך נכתב בספר הספרים, עוד בימים קדומים פרשו חז"ל את הפסוק הזה ודומים לו באופן שונה ומקל יותר: "עין תחת עין" – סימא עין חברו, נותן לו דמי עינו, כמה שפחתו דמיו למכור בשוק וכן כולם. ולא נטילת אבר ממש, כמו שדרשו רבותינו [בתלמוד] בפרק החובל [בבא קמא פד ע"א].

העונש נראה קל ולא הגיוני. אלי כהן (צילום: AP)

העונש נראה קל ולא הגיוני. אלי כהן (צילום: AP)

בכולנו אחזה היום צמרמורת, נוכח הידיעה כי אלי כהן, שהורשע ברצח גרושתו – אם ילדיו, נחת היום בארץ. לא נשכח כיצד ביתר את גופתה לאחר הרצח וכיצד נמצאו אז חלקי גופתה בנהר – על ידי אנשי החוק בתאילנד. בחודש דצמבר 2004, הוא נשפט למאסר עולם ושוחרר לאחרונה לאחר כשמונה שנות מאסר בלבד, עקב חנינה שניתנה לו על ידי מלך תאילנד.

שמונה שנות מאסר על רצח? העונש נראה קל ולא הגיוני ואינו מהווה תגמול הולם על מעשה כה נפשע. האם עכשיו יוכל אלי כהן להלך ביננו כאחד האדם? האם לא יכולה המערכת המשפטית להניח עליו את ידיה הכבדות ולהשליך אותו לבית האסורים? אם פועלות רשויות החוק במקרים קלים, האם בעבירת רצח לא יוכלו לפעול? אמנם גם חז"ל כבר הגיעו למסקנה שאין להרוג את מי שנטל נפש אחרת. אבל שמונה שנות מאסר בלבד?!פסק הדין סופי ואינו ניתן לערעור

כל אזרח ישראלי נושא איתו בתרמילו את החוק הפלילי הישראלי – לכל מקום שבו יבקר על פני הגלובוס. לכן, אף אם לא נשפט על ידי המדינה בה ביצע את העבירה, רשאית מדינת ישראל (בתנאים מסוימים) לשפוט אותו עליה. כיוון שכך, האם לא יכולה המדינה לאסור אותו כעת, לשפוט אותו בגין עבירת רצח ולהשליכו לכלא? אולי כך יהיה ניתן לדאוג לזה שהוא ירצה בארץ לפחות את ההפרש בין מאסר עולם לבין שמונה שנים שריצה.

בקשות הסגרה מסובכות ומורכבות ואינן נפוצות כלל. קרול כהן (צילום: באדיבות המשפחה)

 בקשות הסגרה מסובכות ומורכבות ואינן נפוצות כלל. קרול כהן (צילום: באדיבות המשפחה)

העולם החופשי מסובך ומורכב היום. יציאה לחו"ל היא דבר של מה בכך. כל אחד יכול להגיע לנמל התעופה ולמצוא טיסה שיש בה מקום ולעזוב את תחומי המדינה מיד. מניות של אותה חברה ניתן לרשום בכמה בורסות, לשוחח עם קצווי העולם ניתן בכל עת, האינטרנט חשוף ומוסר מידע לכל אחד על פני כוכב הלכת שלנו. עסקאות במיליונים ובמיליארדים נעשות בין גופים כלכליים ממדינות שונות, בהרף לחיצה על מקש המחשב.

גם תיירים מבצעים עבירות במדינות בהן הם מבקרים לא אחת. אזרחים שונים בורחים ממדינות האזרחות שלהם לאחר שביצעו עבירות, במטרה לחמוק מעונשה של מערכת החוק באותה מדינה. לא אחת אנו שומעים על יהודים שניצלו את חוק השבות במדינת ישראל, כדי לברוח ממערכת החוק במדינה ממנה באו. לעיתים, הם מוסגרים למדינות המוצא שלהן, אך בקשות אלה מסובכות ומורכבות ואינן נפוצות כלל. צלילים ותמונות עוברים גבולות ללא כל קושי. כך גם בני אדם – אם רצונם בכך. אך אם הם מתנגדים לצאת את ארצם – כבדה ידו של החוק ולא תמיד יכולה להם.

החשודים בדריסתה טרם הועמדו לדין. לי זיתוני (צילום: באדיבות המשפחה)

החשודים בדריסתה טרם הועמדו לדין. לי זיתוני (צילום: באדיבות המשפחה)

שני החשודים בדריסתה ובהפקרתה של לי זיתוני, מיהרו ויצאו את שערי המדינה מיד לאחר שגרמו למותה. הם שוהים במדינת חוק מערבית ובכל זאת – אף אחד לא מעמיד אותם למשפט. כל זאת למרות שאף רעיית נשיא צרפת לשעבר, קרלה ברוני, ניסתה לשנות את המצב. כתובתם ידועה וכן מקום עבודתם, אך יד החוק קצרה מלהושיע לעת הזו.

מערכות המשפט בעולם הן כבדות ומסורבלות. המחוקקים אינם מצליחים להדביק את קצב הפיתוחים הטכנולוגיים שאופפים אותנו מכל עבר. למערכת החוק נדרשות לעיתים שנות דור כדי לנסות לסגור פערים ועד שהן מצליחות לעשות כן, נוצרים כבר חדשים.

חוסר הצדק זועק לשמיים

אלי כהן נשפט על ידי מערכת משפטית מפותחת של מדינה סוברנית, אשר רשאית וחייבת לשפוט את מי שמצוי בידיה, בגין עבירות שעבר באותה מדינה. פסק הדין שלו הוא סופי ואינו נתון לערעור עוד. אי לכך, לאחר שהסתיים עונשו, הוא רשאי לכאורה לבוא בתחומי מדינת ישראל כאדם חופשי. מדינת ישראל אינה רשאית, עקב אמנות בינלאומיות עליהן היא חתומה, להעמיד אותו לדין מחדש ולהטיל עליו עונש.

בכל זאת ישאל השואל – במקרה כל כך קיצוני, בו חוסר הצדק זועק לשמיים, האם קצרה ידו של החוק באמת? האם יעלה על הדעת, שמשפחתה של גרושתו תפגוש אותו מהלך חופשי בעיבורה של עיר, כאשר דמה של הנרצחת עדיין זועק מן האדמה? ניתן כמובן להגיש נגדו תביעה אזרחית גדולה מאוד, ניתן לפרסם את תמונתו מעל כל במה ולהזהיר אחרים שלא יבואו עמו במגע. מנועי החיפוש של האינטרנט יזכרו לעד את תמונתו ושמו – לאן שלא ילך על פני כוכבינו. אך את שמו הוא יוכל לשנות בנקל. אם ישנה את שמו – לא יגלו אותו מנועי החיפוש. אין עדיין בנמצא מנוע חיפוש, שיכול לעבוד רק על פי תווי פנים.

ניתן לטעון לכן שלא ריצה את מלוא עונשו. אלי כהן (צילום: AP)

ניתן לטעון לכן שלא ריצה את מלוא עונשו. אלי כהן (צילום: AP)

אם כן, האם נמצאנו למדים שאלי כהן יוכל לחמוק מידיו של החוק הפלילי לנצח? לא בהכרח. על אלי כהן הוטל עונש של מאסר עולם בתאילנד. בארצות הברית למשל, מאסר עולם נמשך בדרך כלל עד נשמתו האחרונה של האסיר. בתאילנד, העונש אף ארוך יותר והוא בן 150 שנה!

אלי כהן שוחרר בחנינה אחרי שמונה שנים בלבד וניתן לטעון לכן שלא ריצה את מלוא עונשו. סעיף 10 לחוק העונשין, קובע כי אם מצוי בישראל אדם שנידון בחו"ל לעונש על מעשה שהוא עבירה גם בישראל, רשאי היועץ המשפטי לממשלה לבקש מבית המשפט בארץ, שיורה על ריצוי יתרת עונשו בישראל. בית המשפט יהיה רשאי אף להתאים את העונש לתקופת המאסר המקסימלית בארץ בגין רצח.

בעניין זה, נשאלת שאלה מורכבת יותר – האם העובדה שניתנה לו חנינה כחוק בתאילנד והוא לא ברח מכלאו ושוחרר על פי חוקי המקום – אינה חוסמת אפשרות זאת? שופטינו הנבונים טרם ישבו על המדוכה בעניין דומה ולכן קשה לדעת מה תהיה פסיקתם. בכל מקרה, עקב אכזריותה של העבירה ונסיבותיה יוצאות הדופן – ראוי שהיועץ המשפטי ינסה להפעיל את סמכותו לפני שכהן יעזוב את הארץ.

השאר תגובה